Review: Chanel RTW S/S 2013 Paris Fashion Week

Tuesday, October 2, 2012
Keby som si mala vybrať jeden, pre mňa najzaujímavejší detail z prehliadky Chanel Jar/Leto 2013, boli by to jednoznačne výrazné perlové náhrdelníky a náramky plus uhladené elegantné účesy, aké zvyknem občas nosiť aj ja (keďže to pristane mojej tvári a vlasom celkovo). Tvídové sačká spomínať ani nejdem, keďže s nimi si Chanel nejakým spôsobom stotožňujem. Celá prehliadka, outfity a modelky, všetko bolo také ženské, luxusné, úžasné a také presvedčivé!

Ak chcete vidieť viac fotiek z prehliadky, určite odporúčam navštíviť stránku britského Vogue. Môžete tam vidieť nielen fotky z catwalk-u s detailami ale aj fotky zo zákulisia. Enjoy!

If I could choose one, personally the most interesting detail from Chanel Spring/Summer 2013 Fashion Show, I would definitely go for statement pearl necklaces and bracelets plus preppy elegant hair style that I do wear sometimes in real life (because it fits my face and hair). I am not even going to speak about fantastic cocoon jackets. The whole fashion show, outfits and models were all feminine, classy, fabulous and so confident!

And how about make-up?? Black eyeliner, glossy eye-shadows, pale lipstick. So remember that, you´ll have to learn how to put this make-up before the spring 2013 will come.

If you wanna check the photos from the show, I recommend the website of British Vogue. You can see there the pics from catwalk with details as well as backstage pictures with complete make-up. Enjoy!

Slovenská kráska Kinga Rajzak / Slovak Beauty Kinga Rajzak

(Credit for photo: vogue.co.uk)

0 comments:

Post a Comment

Copyright © Jana's Boudoir